ABENA A/S

Dánsko

ABENA je súkromná spoločnosť so sídlom v mestečku Aabenraa na juhu Dánska. Firma bola založená v roku 1953 rodinou Terp-Nielsen, ktorá ju vlastní dodnes. Výrobou absorpčných pomôcok sa firma zaoberá od roku 1980, kedy sa začali vyrábať prvé detské plienky Bambo. Do roku 2002 pôsobila pod menom Bambo A/S, od roku 2002 ako Abena.
V rámci skupiny Abena Group dnes pôsobí celkom 17 spoločností, ktoré po celom svete zamestnávajú viac ako 1850 zamestnancov.
Výrobky firmy ABENA sa predávajú vo viac ako 90 krajinách na celom svete, a to prostredníctvom siete vlastných pobočiek (Francúzsko, Holandsko, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Švédsko a Veľká Británia) alebo prostredníctvom profesionálnej siete exkluzívnych distribútorov.

Desaťročia stáleho rastu vyprofilovali Abena (Bambo) Group do pozície jedného z popredných európskych výrobcov produktov pre zdravotníctvo.
ABENA sa špecializuje najmä na výrobu savých výrobkov pre inkontinentných (plienky pre dospelých, detské plienky, vložky pre ľahký únik moču, podložky), kde disponuje najnovšími dostupnými technológiami výroby. Abena vytvára inteligentné a jedinečné riešenia pre zlepšovanie kvality života a efektívnosti starostlivosti o inkontinentných – Abena má vo svojej ponuke všetko pre úplný manažment kontinencie.

ABENA International A/S, Egelund 35, DK-6200 Aabenraa, DENMARK
E-mail: info@abena.com   Web: www.abena.com

Spoločnosť ABENA charakterizujú škandinávske tradície a vášeň pre vysokú kvalitu, prírodu a ľudí. V každodennej práci sa uplatňujú základné škandinávske hodnoty:

Dôvera

Počítame jeden s druhým navzájom
Dôverujeme kolegom a vedeniu

Férovosť

Cítime, že sa s nami zaobchádza férovo
Veci sa robia správnym spôsobom

Spolupráca

Efektívne spolupracujeme
Vzájomne sa koordinujeme

V ABENA-e sa za slovami udržateľnosť a environmentálny záujem skrývajú skutočné činy. Urobili sme strategické rozhodnutie, že chceme mať najsilnejší environmentálny profil na trhu.

Vlastná výroba

Abena A/S vlastná výroba
ab-prod-2

Od roku 1980 vyrábame kvalitné detské plienky a pomôcky pre inkontinentných v našom vlastnom výrobnom závode v Dánsku. Naša vlastná výroba je stále veľmi dôležitou súčasťou spoločnosti ABENA, umožňuje nám plnú kontrolu nad celým procesom, čo v praxi znamená že výrobné zariadenia prechádzajú pravidelnou dôkladnou kontrolou.
ABENA Production má 15 najmodernejších výrobných liniek, ktoré pracujú nonstop 24 hodín denne, 7 dní v týždni, 365 dní v roku. Naša nepretržitá výroba nám umožňuje vyrábať veľké objemy vysoko kvalitných výrobkov tak, aby sme neustále držali krok vývojom trhu aj neustále sa zvyšujúcim dopytom.
Celková výrobná kapacita je viac ako 4 milióny kusov denne, čo predstavuje približne 1,5 miliardy kusov plienok ročne. Toto množstvo plienok by “oboplo” zemeguľu dookola 9-krát. Celá výroba je pod neustálym dohľadom: automatickou kontrolou priamo na linke, pravidelnou i náhodnou manuálnou kontrolou, ako aj pravidelnou i nepravidelnou kontrolou v laboratóriu – čo zaručuje že všetky výrobky ktoré opustia výrobu plne vyhovujú všetkým požiadavkám kvality. ABENA Production je držiteľom certifikátov ISO 9001, 14001, 18001, 50001 i ISO 13485.
Od roku 2020 je ABENA Production (DK) poháňaná na 100% veternou energiou.

Súčasťou skupiny je aj výrobný závod ABENA-Frantex vo Francúzsku, ktorý od roku 1984 zabezpečuje výrobu absorpčných podložiek, a to v celkovej kapacite až 500 000 kusov denne. Výrobný závod ABENA-Frantex je poháňaný na 100% elektricou energiou z vodných elektrární, a je držiteľom rovnakých certifikátov ISO ako hlavný výrobný závod v DK.

Viac ako 90% produkcie spoločnosti ABENA sa exportuje do celého sveta.

Logistika

Abena A/S - Logistika

Hlavné distribučné centrum spoločnosti ABENA sa nachádza v Aabenraa v Dánsku a pozostáva z niekoľkých vzájomne prepojených skladov.
Abena Logistik je plne automatizované logistické centrum – jedno z najmodernejších na svete – kde naskladňovanie aj vyskladňovanie prebieha plne automaticky bez prítomnosti ľudí. Sklady tohto centra majú celkovú skladovaciu kapacitu 55 000 paliet plus 80 000 kartónov (pre “nepaletové” položky). Súčasťou je aj automatický triediaci systém pre “nepaletové” objednávky. Toto moderné centrum denne spracuje viac ako 2800 objednávok, a štandardne odbaví 80 plne naložených kamiónov za deň. Logistické centrum má k dispozícii až 150 nakladacích brán.

Filozofia

 • zameranie na kvalitu života inkontinentných
 • rovnaký dôraz na bezpečnosť užívateľa, jeho pohodlie a voľnosť pohybu
 • maximálna efektivita vďaka najmodernejším technológiám, výroba v blízkosti zdrojov surovín, efektívna logistika a dodávka tovaru
 • vysoká kvalita a výborná cena = úspory pri používaní
 • zameranie na výskum a vývoj nových výrobkov
 • každoročne prinášame nové, jedinečné výrobky
 • všetky výrobky sú vyvíjané v úzkej spolupráci s ošetrovateľským personálom i koncovými užívateľmi
Abena Because we care

ABENA a Ochrana životného prostredia

Pre Abenu je veľmi dôležité, aby jej výrobky mali čo možno najnižší nepriaznivý vplyv na životné prostredie. Za týmto účelom má ABENA vypracovanú politiku ochrany životného prostredia (suroviny ohľaduplné k životnému prostrediu; certifikovaný manažment spotreby energií; neustále zlepšovanie produktivity práce; energeticky nízko-nárokové výrobné linky so systémom zachytávania a využívania prebytočného tepla z výroby; triedenie a recyklácia odpadu). Súčasťou tejto politiky je aj neustále „stenčovanie“ výrobkov (pri zachovaní stabilne vysokej kvality) a minimalizácia obalových materiálov, ktoré spoločne značne znižujú prepravné objemy. Všetká buničina, ktorá sa používa pri výrobe plienok pochádza z “trvalo udržateľného lesného hospodárstva” – za každý jeden sťatý strom sa zasadia 3 nové stromy.

Výsledkom tejto náročnej environmentálnej politiky je ocenenie vybraných výrobkov severskou eko-známkou SWAN.

abena_ekologia

Severská eko-známka SWAN

 • výrobky označené Severskou eko-známkou (v Abene rady Abena San, Abena Light, Abena Slip, Abena Pants, Abri Soft, Bambo, čiastočne Skincare) patria medzi výrobky najohľaduplnejšie k životnému prostrediu vôbec
 • plienky pre dospelých Abena Premium sú prvé a zatiaľ jediné na svete, ktoré smú byť hrdými nositeľmi severskej eko-známky
 • na získanie severskej eko-známky treba splniť mnoho náročných a veľmi prísnych kritérií (týkajú sa surovín, výrobného procesu aj samotnej skladby výrobku). Tento proces „certifikácie“ výrobku pre získanie eko-známky trvá približne 5 rokov
 • kvalita a funkčnosť výrobkov s eko-známkou musí byť aspoň tak dobrá – alebo lepšia – ako pri výrobkoch bez eko-známky
Nordic_SWAN_logo

UNTRACO SR – zastúpenie ABENA A/S pre SR

Naša história sa začala písať už v roku 1992, kedy sme začali vtedy ešte do ČSFR dovážať ako jedni z prvých jednorazové detské plienky BAMBO, a o niekoľko mesiacov neskôr aj jednorazové plienky pre dospelých (savé pomôcky pre inkontinentných) Abri Form. V začiatkoch sme na trhu pôsobili prostredníctvom Untraco v.o.s. Ostrava (s ktorým dodnes aktívne spolupracujeme), a od roku 1995 samostatne pod hlavičkou Untraco SR. Od roku 1991 je Untraco v.o.s. Ostrava výhradným zastúpením Abena A/S pre ČR a SR (do r. 1992 pre ČSR) a od roku 1995 aj Untraco SR výhradným zastúpením Abena A/S pre Slovenskú republiku.

Untraco SR - 25. vyrocie spoluprace s ABENA A/S. Sme tu pre Vás už od roku 1995

Pri príležitosti 25. výročia spoločnosti Untraco SR sme od spoločnosti ABENA A/S rukou oblastného manažéra Søren Thrane Hedegaard dostali ocenenie ako symbolické poďakovanie za dlhoročné úspešné pôsobenie na Slovenskom trhu.

Na základe dlhoročnej a veľmi úspešnej spolupráce a pri príležitosti 20. výročia bolo Untraco v roku 2011 Abenou ocenené titulom distribútor roka. Untraco je pre Abenu jedným z najúspešnejších distribútorov v rámci celého sveta vôbec.

Abena - Untraco certificate 2011

Počas nášho dlhého pôsobenia na našom trhu sme vďaka výrobkom Abeny získali mnoho prvenstiev. Veľa výrobkov, ktoré sa v súčasnosti bežne používajú ako prvé na náš trh uviedla naša firma. Taktiež sme jedineční šírkou nášho sortimentu, a to ako v minulosti, tak aj v súčasnosti.

Na nasledujúcich riadkoch chronologicky uvedieme tie najvýznamnejšie “prvenstvá” a jedinečné výrobky v našej ponuke:

1995

 • v roku 1994 sme ponúkali 8 druhov plienkových nohavičiek Abri Form v 4 veľkostiach, 5 veľkostí vkladacích plienok Abri San, 2 veľkosti vložiek Abri San, 3 rozmery savých podložiek Abri Soft, fixačné nohavičky Abri Net a detské plienky Bambo v 4 veľkostiach. Naša ponuka inko-pomôcok bola najširšia na trhu
 • všetky plienky boli vyrábané z kvalitnej škandinávskej buničiny a so superabsorbentom! Pomôcky boli už v tej dobe “čiastočne” anatomicky tvarované a s indikátorom vlhkosti

1996

 • nová generácia plienkových nohavičiek Abri Form, vkladacích plienok Abri San a detských plienok Bambo(lina), ktorá priniesla mnoho noviniek: plne anatomický tvar, vnútorné bariéry, vonkajšie mäkké elastické okraje z lycra vlákien, extra absorpčné jadro, nový superabsorbent 2. generácie s čiastočným pohlcovaním pachov, suchý povrch TOP-DRY a rozvodové kanáliky pre rýchly rozptyl tekutiny v jadre plienky
 • nové v sortimente – bavlnené fixačné nohavičky Abri Fix – dodnes jedine v našej ponuke

1997

 • nové v sortimente – 2 najmenšie vložky pre ľahkú inkontinenciu – Abri San (Mono a Micro)

1999

 • rozšírenie sortimentu – v rade plienkových nohavičiek Abri Form pribudli ďalšie 3 sacie alternatívy X-Plus pre veľkosti S, M a L – spolu je v ponuke až 11 nohavičiek Abri Form v 4 veľkostiach
 • nové v sortimente – prvá pomôcka pre mužov s ľahkou inkontinenciou – Abri Man Extra
 • nové v sortimente – unikátna vložka pre mužov Abri Man Folded (v súčasnosti Slipguard) – dodnes jedine v našej ponuke
 • v ponuke výrobcu sú vybrané druhy detských plienok Bambo(lina) so severskou eko-známkou SWAN

2000

 • nové v sortimente – bavlnené fixačné body – opäť jeden z jedinečných výrobkov, ktorý v ponuke iných firiem nenájdete

2001

 • nové v sortimente – na náš trh uvádzame dve významné novinky: navliekacie plienkové nohavičky Abri Flex a plienkové nohavičky so zapínaním na suchý zips Abri Wing. Nohavičky Abri Wing sú v tom čase jediné svojho druhu v celej Európe
 • vybrané druhy detských plienok Bambo a Bambolina dostávajú zapínanie na suchý zips
 • nové v sortimente – prvé výrobky rady Abena Skincare – penu na umývanie bez vody, tekuté mydlo na umývanie bez vody, regeneračnú masť a zinkovú masť

2002

 • nová generácia vložiek pre ľahkú inkontinenciu Abri San, ktorá prináša mnoho noviniek – vložky sú priedušné, a so superabsorbentom pohlcujúcim pach (Odour System)
 • v ponuke detských plienok pribudli aj priedušné detské plienky Bambolina Air Plus, zapínanie na suchý zips je samozrejmosťou u všetkých detských plienok
 • nové v sortimente – najväčšie detské plienky pre deti s váhou 15-30 kg – dodnes jedinečné
 • nové v sortimente – žinky na umývanie tela

2003

 • uvedenie novej generácie plienkových nohavičiek Abri Form a vkladacích plienok Abri San. Nová generácia priniesla mnoho vylepšení – došlo k modernizácii technológie výroby, vylepšeniu tvaru plienky, vylepšeniu savého jadra i jeho konštrukcie, značne sa navýšila sacia kapacita, superabsorbent s pohlcovaním pachov (Odour System) sa začal používať pri všetkých výrobkoch. Napriek všetkým vylepšeniam sú nové plienky tenšie, príjemnejšie pre užívateľa; (objemové zmenšenie plienok zároveň prispelo ekológii a umožnilo značne znížiť aj prepravné náklady)
 • nová technológia výroby sa uplatňuje aj pri detských plienkach Bambo(lina)
 • nové v sortimente – súčasťou ponuky je už kompletná rada ošetrovacích pomôcok Abena Skincare pozostávajúca zo 14-tich výrobkov – v tej dobe najširšia ponuka na trhu, a aj v súčasnosti jedna z najširších

2004

 • do ponuky sme zaradili plienky pre nedonosené deti Premature (s váhou už od 1 kg)
 • nové v sortimente – zastielacia podložka – ako prví sme ju uviedli na náš trh, v roku 2010 sme ju ešte zdokonalili a dodnes je najlepšou zastieľacou podložkou na trhu
 • rozšírenie sortimentu – zavedenie veľkosti XL pri plienkových nohavičkách Abri Form (pre ľudí s obvodom bokov až do 170 cm) – od tohto momentu máme v ponuke ako jediní na trhu až 5 veľkostí plienkových nohavičiek (XS,S,M,L,XL)

2006

 • vkladacie plienky Abri San sú priedušné – ako prvé na trhu
 • rozšírenie sortimentu – do rady Abri San pribudli 2 nové výrobky – Super Maxi a X-Plus, čo znamená že je v ponuke až 7 rôznych veľkostí / savostí – jednoznačne najširšia ponuka na trhu
 • nové v sortimente – rad výrobkov pre ľahkú inkontinenciu Abri Light, vrátane ultra-tenkej vložky Abri Light Ultra Mini
 • nová generácia navliekacích nohavičiek Abri Flex – plienky sú priedušné, majú vylepšený tvar, ešte viac lycra vlákien a disponujú aj indikátorom vlhkosti – v tej dobe najlepší výrobok na trhu, dodnes jeden z najlepších
 • plienkové nohavičky Abri Form s diskrétnejšou bielou spodnou fóliou
 • nové v sortimente – navliekacie detské plienkové nohavičky Bambolina Training Pants
 • takmer všetky detské plienky Bambo(lina) sú so severskou eko-známkou SWAN

2007

 • všetky detské plienky v sortimente sú priedušné
 • nová generácia plienkových nohavičiek Abri-Wing (plienky sú priedušné, vylepšený tvar, nový spôsob upínania, suchý zips)
 • prvý Abena Seminár

2009

 • nové v sortimente – priedušné plienkové nohavičky Abri Form vo veľkosti XL
 • na všetkých “väčších” výrobkoch sa začína používať nový indikátor vlhkosti so stupnicou – dodnes jedinečný
 • detské plienky Bambo s flexibilnými (naťahovacími) bočnými panelmi, ktoré sa prispôsobujú aktuálnemu tvaru bruška dieťaťa
 • v ponuke výrobcu je aj špeciálna plienka pre inkontinenciu stolice – vkladacia plienka Abri San Special – celosvetový unikát

2010

 • všetky plienkové nohavičky Abri Form sú v priedušnom vyhotovení – lúčime sa s poslednými nepriedušnými plienkami
 • celý sortiment savých pomôcok (okrem podložiek) je v ponuke výhradne v priedušnom vyhotovení – unikátna skladba sortimentu nielen na slovenskom trhu
 • ku koncu roka veľké zmeny v ponuke detských plienok – v ponuke sú po novom “iba” detské plienky Bambo v 9 veľkostiach – od plienok pre nedonosených novorodencov až pre deti s váhou do 30 kg + navliekacie plienky. Veľkosti Mini až X-L so severskou ekoznámkou SWAN – jediné na trhu

2011

 • nová generácia plienkových nohavičiek Abri Form Premium – plienky sú samozrejme priedušné, s flexibilnými lepítkami, s väčším podielom netkanej textílie a menším podielom fólie, a najmä so severskou eko-známkou SWAN – plienky Abri Form Premium sú plienky najvyššej kvality a s maximálnou ohľaduplnosťou k životnému prostrediu – podľa mnohých odborníkov sú to najlepšie plienky minimálne na európskom trhu
 • vložky Abri Light, Abri San a vkladacie plienky Abri San so severskou eko-známkou SWAN
 • nové v sortimente – rozšírenie rady Abena Skincare o niekoľko nových výrobkov – celkovo je v ponuke až 20 výrobkov
 • nové v sortimente – vozíky na použité plienky Sekko-Boy

2012

 • rozšírenie sortimentu – v ponuke plienkových nohavičiek Abri Form aj navliekacích pl. noh. Abri Flex pribudli nové výrobky M0 a L0
 • rozšírenie sortimentu – v ponuke je ešte viac druhov jednorazových rukavíc latex, vinyl a nitril

2013

 • nové v sortimente – prateľné podložky Abri Soft Washable
 • nové v sortimente – jedinečná čiapka na umývanie vlasov bez vody a set vlhčených utierok na kompletné umytie tela na lôžku
 • prichádzajú ultra-tenké detské plienky: detské plienkové nohavičky Bambo novej generácie so savým superjadrom sú ešte pohodlnejšie a tenšie ako kedykoľvek v minulosti, samozrejme pri zachovaní tradične vysokej absorpčnej kapacity

2014

 • všetky inko-výrobky rady Abena Premium a detské plienky Bambo sú dermatologicky testované
 • nová generácia navliekacích detských plienkových nohavičiek Bambo Pants
 • nové v sortimente – detské vlhčené utierky Bambo Wet Wipes – o.i. dermatologicky testované

2015

 • nové v sortimente – navliekacie plienkové nohavičky Abri Flex vo veľkostiach X-Small a X-Large
 • jubilejný X. Abena Seminár

2016

 • nová generácia navliekacích plienkových nohavičiek Abri Flex

2017

 • nové v sortimente – prateľné podbradníky pre dospelých a väčšie deti
 • nové v sortimente – unikátny zinkový sprej pre jednoduchú, rýchlu a bezkontaktnú aplikáciu zinku pri výmene pomôcok

2018

 • nové v sortimente – prateľná podložka Abri Soft Washable na vozík / do kresla
 • nové v sortimente – podložky Abri Soft SuperDry

2019

 • nové v sortimente – na trh prinášame unikátne celosvetovo prvé nevylúhovateľné Antimikrobiálne rukavice

2020

 • modernizované detské plienky Bambo v ponuke (neuveriteľne jemné plienky, ultra flexibilné, nové absorpčné kanáliky, indikátor vlhkosti)
 • rozšírenie sortimentu – navliekacie detské plienkové nohavičky BAMBO Pants už aj vo veľkosti 4
 • nové v sortimente – biologicky odbúrateľné vlhčené utierky BAMBO
 • inovované navliekacie plienkové nohavičky Abri Flex XS2 pre deti a juniorov
 • inovované fixačné body Abri Fix bezšvové
 • dánsky výrobný závod v Aabenraa Denmark je 100% poháňaný veternou energiou

2021

 • nové v sortimente – priedušné jednorazové podložky Bambo Nature
 • podložky Abri Soft a navliekacie plienkové nohavičky Abri Flex získali severskú eko-známku SWAN

2022

 • zmena názvov inko-výrobkov ABENA: plienkové nohavičky Abri Form Premium menia názov na ABENA SLIP Premium, navliekacie plienkové nohavičky Abri Flex Premium menia názov na ABENA PANTS Premium, vložky a vkladacie plienky Abri San Premium menia názov na ABENA SAN Premium